topbar 10 10px1

دادگاه لاهه تحقیقات درباره "جنایات جنگی طالبان" را از سر گرفت

دادگاه لاهه تحقیقات درباره "جنایات جنگی طالبان" را از سر گرفت

جبهه مقاومت ملی، کابل: دادگاه بین‌المللی لاهه اجازه داده است تا تحقیقات در مورد جنایات طالبان و داعش در افغانستان آغاز شود. قاضی‌های این دیوان گفته‌اند که «تحقیقات معنی‌داری» درباره جنایات جنگی از سوی این گروه‌ها در داخل افغانستان انجام نمی‌شود.

در بیانیه دادگاه بین‌المللی لاهه آمده است که کریم خان، دادستان این دادگاه می‌تواند تحقیقات خود را از سر بگیرد.

چندی پیش از تجاوز طالبان بر افغانستان و توطئه سقوط کشور، دیوان لاهه گفته بود که پرونده جنایات جنگی در افغانستان می‌تواند در داخل خاک کشور بررسی شود، به همین دلیل درخواست تعلیق تحقیقات را داده بود.

از سال ٢٠٠٧ که بررسی‌های ابتدایی دادگاه لاهه درباره وضعیت افغانستان کلید خورد، تا کنون ١١٢ مورد ارتکاب جنایات جنگی که عمدتاً از سوی طالبان انجام شده است، به این دادگاه رسیده است.

رقم مشخصی از قتل عام‌های طالبان در دست نیست؛ این گروه در بیست سال گذشته با سازمان‌دهی حملات مرگبار هزاران تن از شهروندان افغانستان را به کام مرگ کشانده است. چرخه کشتار این گروه تا هنوز ادامه دارد.

پس از تجاوز به افغانستان در اگست سال گذشته، حملات علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی همچنان ادامه دارد و در تمام این حملات که به داعش ربط داده شده، رد پای طالبان دیده می‌شود.

در بیشتر از یک سال گذشته، سازمان‌های حقوق بشری بسیاری از کشتارها و نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات جنگی از سوی طالبان در افغانستان خبر داده‌اند؛ جنایات و کشتارهایی که افزون بر امنیت جانی غیرنظامیان، وضعیت زنده‌گی تمام باشنده‌گان افغانستان را در تیره‌گی، سردرگمی و سیاهی قرار داده است.

© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱

Image
© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱ | جبهه مقاومت ملى افغانستان

 

 

Like what you see?

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...