topbar 10 10px1

دیدبان حقوق بشر: طالبان در "پنجشیر" مجازات دسته‌جمعی را اِعمال کرده‌اند

دیدبان حقوق بشر: طالبان در "پنجشیر" مجازات دسته‌جمعی را اِعمال کرده‌اند

کابل، جبهه‌ی مقاومت ملی: سازمان دیدبان حقوق بشر پنجشنبه ۱۹ جوزای سالِ روان در گزارشی که به‌نشر رسانده‌، گفته‌است که جنگ‌جویان طالبان در ولایت "پنجشیر" در شمال کابل، ساکنان این ولایت را به داشتن ارتباط با جبهه‌ی مقاومت ملی متهم نموده و سپس به‌گونه‌ی غیرقانونی آنان را بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

در گزارش این سازمان آمده است که از اواسط ماه می میلادی، با حمله‌ی نیروهای «جبهه‌ی مقاومت» بر پاس‌گاه‌های طالبان، جنگ در ولایت پنجشیر شدت گرفته است.

بر بنیاد این گزارش: طالبان با استقرار هزاران جنگ‌جو، به حمله‌های "جبهه‌ی مقاومت" واکنش نشان داده و عملیات جست‌وجو را برای هدف‌قراردادن کسانی که ادعا می‌کنند با "جبهه‌ی مقاومت" در ارتباط هستند، انجام داده‌اند.

در گزارش تأکید شده‌است که طالبان در جریان عملیات جست‌وجو، مرتکب «جنایت‌های جنگی» شده‌اند.

"هیدریار" مسوول بخش بانوان دیدبان حقوق بشر هم‌چنان افزوده‌است که تنها ابراز "نگرانی‌های عمیق" نسبت به عمل‌کرد این‌چنینی طالبان بسنده نیست. وی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌است که ممنوعیت سفرهای سران طالبان را مجددن به حیث " اهرمِ فشار" بر این گروه تحمیل کند.

افزون بر ابرازِ نگرانی "هیدریار" از وضعیتِ ناگوار زنانِ زیر سیطره‌ی طالبان هراس‌افگن، وی از دبیر کُل سازمان ملل متحد نیز خواسته‌است که به افغانستان سفر کند؛ زیرا به‌باور وی: "این می‌تواند برای تغییر توجه جهان به وضعیت کنونی افغانستان و افزایش فشار بر طالبان برای احترام گذاشتن به حقوق بشر و ارایه راه‌حل‌های جهانی از بهر پایان دادن به بحران عمیق انسانی در آن کشور کمک کند."

این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که پس از اشغال افغانستان توسط طالبان، این گروه به‌بهانه‌های گوناگون، روند بازداشت، شکنجه، قتل، کوچ‌دادن‌های اجباری افراد ملکی و جنایت‌های جنگی را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده‌اند و افزون بر این، حقِ کار، آموزش و آزادی‌های مدنی را با انجام خشونت از زنان کشور سلب کرده‌اند.

© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱

Image
© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱ | جبهه مقاومت ملى افغانستان

 

 

Like what you see?

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...