topbar 10 10px1

کانکور زیر سایه سیاه طالبان؛ هیچ دختری در صدر فهرست نیست

کانکور زیر سایه سیاه طالبان؛ هیچ دختری در صدر فهرست نیست

جبهه مقاومت ملی، کابل: امروز چهاردهم عقرب، نتایج آزمون کانکور ١٤٠١ اعلام شد. این آزمون پس از اشغال افغانستان از سوی طالبان نخستین بار است که برگزار می‌شود.

سلیمان از ولایت هرات، با کسب ۳۵۵.۴۲ نمره، اول نمره عمومی کانکور امسال شده است. با این حال، در ده رتبه نخست آزمون امسال نام هیچ دختری به چشم نمی‌خورد.

در کانکور امسال حدود ٢٥ هزار تن اشتراک داشتند، در حالی که این رقم در کانکور ١٣٩٩ به بیش از ٢٠٠ هزار تن می‌رسید.

پس از اشغال افغانستان از سوی طالبان و تبعیض، ظلم و استبداد این گروه هزاران تن از جوانان دانش‌آموز ترک آموزش کردند و شماری هم که در کانکور اشتراک کرده‌اند، امید اندکی به آینده دارند.

طالبان بالافاصله پس از اشغال، مکتب‌ها را به ‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بستند و در صورت ادامه تعطیلی مکاتب دخترانه، در سال‌های آینده هیچ دختری وارد آزمون کانکور نخواهد شد.

طالبان در کنار سایر محدودیت‌ها علیه زنان و دختران، انتخاب رشته را نیز برای دختران کانکوری محدود کرده‌اند. رشته‌هایی که از گزینه‌های انتخاب دختران حذف‌شده، شامل زراعت، وترنری (دامپزشکی)، نفت‌وگاز، اکتشاف معادن و جیولوژی معدن است.

در بیست سال کشتار طالبان که هنوز ادامه دارد، بیش از ٣٣ هزار کودک عمدتاً دانش‌آموز در افغانستان از سوی طالبان کشته یا معلول شدند.

سازمان بین‌المللی نجات کودکان در آخرین گزارش خود گفته است که پیامد بیست سال جنگ در افغانستان، به‌جاماندن نسلی از کودکانی‌‌ست که تمام عمرشان با مصیبت‌های جنگ همراه بوده‌ و رنج انسانی جنگ نیز در دهه‌‌های گذشته خارج از حد تصور بوده است.

© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱

Image
© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱ | جبهه مقاومت ملى افغانستان

 

 

Like what you see?

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...