topbar 10 10px1

جنایت‌های جنگی و نسل‌کشی طالبان هراس‌افگن در افغانستان

جنایت‌های جنگی و نسل‌کشی طالبان هراس‌افگن در افغانستان

در پی افزایش مقاومت برحق مردم افغانستان در برابر گروه هراس‌افگن طالبان در شماری از ولایت‌ها، این گروه پس از تحمل تلفات سنگین و شکست در برابر مبارزان جبهه‌ی مقاومت ملی، دست به انتقام‌جویی از مردم مُلکی و غیر نظامیان زده و در ولایت‌های "پنجشیر، بغلان و تخار" مرتکب جنایت جنگی شده‌است.

طالبان دهشت‌افگن برای انتقام‌گیری از مردم آزاده‌ی ولایت‌های پنجشیر، اندراب‌های بغلان و مناطق«ایمند» و «میان‌شهر» ولسوالی 'ورسج" ولایت تخار، از تمام ولایت‌های افغانستان نیرو جمع آوری نموده و برای سرکوب غیر نظامیان به این ولایت‌ها فرستاده‌اند.

این گروه جنایت‌کار، پس از آن‌که در برابر نیروهای دلیر و قهرمان جبهه‌ی مقاومت ملی شکست خوردند و با متحمل شدن تلفات سنگین، جغرافیای زیادی را از دست دادند، برای تلافی آن از مردم ملکی و غیر نظامیان با وحشی‌گری تمام انتقام گرفتند.

طالبان مزدور، شماری از غیر نظامیان را در ‌ولایت‌های تخار، پنجشیر و اندراب‌های بغلان ابتدا بازداشت و سپس مورد شکنجه قرار داده و تیرباران کردند.

روند باز داشت افراد غیر نظامی در این ولایت‌ها بر بنیاد مشاهدات عینی باشندگان محل و نوارهای دیداری نشر شده در رسانه‌های اجتماعی، با توهین، تحقیر، شکنجه و تیر باران مردم ملکی هم‌راه بوده‌است.

گروه طالبان افراد بازداشت شده را به اتهام هم‌کاری با جبهه‌ی مقاومت ملی، وابستگی و خویشاوندی با منسوبان نیروهای امنیتی پیشین و مخالفت با رژیم طالبان، برخلاف تمام موازین اسلامی و ارزش‌های انسانی و حقوق بشری تیرباران کرده‌اند.

جنگ‌جویان طالبان،  هفته‌ی گذشته نزدیک به ده تن از غیر نظامیان را در روستای «ایمند» و «میان‌شهر» ولسوالی ورسج تخار تیرباران کرده‌اند.

بر بنیاد اطلاعات به‌دست آمده از خانواده‌های قربانیان، باشندگان محل و خبرنگاران محلی: از میان افراد تیرباران شده "حبیب‌الله" فرمانده پیشین جهادی با پیشه‌ی دهقانی، "عظیم‌الله" دهقان و "حفیظ‌الله" آموزگار یکی از مکتب‌های ولسوالی ورسج بوده‌است و هویت چند تن دیگر آن‌ها به دلیل ممانعت طالبان از انتقال اجساد و تهدید مردم به خاموشی در این زمینه، تا هنوز نا شناخته باقی مانده‌است؛ اما به گفته‌ی مردم محل: از میان سه تن دیگر، یکی آموزگار و دو تن آنان دهقان می‌باشند.

افراد وحشی این گروه هراس‌افگن ۱۱می سال جاری «احمدشاه» برادر یکی از نظامیان پیشین به نام «محبوب» را در روستای «انوی تگاب قوندوز» ولسوالی ورسج ولایت تخار تیرباران و به تاریخ 9 می سال جاری، یک شبان را به نام "عبدالعلی ورسجی" از ولسوالی ورسج این ولایت بازداشت و مورد لت و کوب قرار دادند.

هم‌چنان نیروهای قطعه‌ی "بدری" این گروه شیاد، اجازه‌ی دفن کردن جسدهای غیرنظامیان را برای چندین روز در این دو منطقه نداده و به مردم محل نیز هشدار داده‌اند که اگر حرفی بر زبان بیاورند، آنان را نیز تیرباران می‌کنند.

پس از آن‌که این گروه جنایت‌کار در دره"ایمند" و "میان‌شهر" بسیاری از باشندگان و بزرگان محل را بازداشت و شکنجه کردند؛ زنان و کودکان این دو منطقه ناگزیر شدند که از ترس این گروه وحشی، به کوه‌ها پناه ببرند و شب‌ها و روزهای سختی را سپری کنند.

همین‌گونه در ولایت پنجشیر، طالبان اجیر به خانه‌های مردم یورش برده و شماری از ساکنان محل را در ابتدا به گروگان گرفته و پس از آن مورد شکنجه قرار داده و شماری از آنان را به شهادت رسانیدند.

این گروه وابسته به بیگانگان، در ادامه‌ی انتقام‌گیری شان از مردم عدالت‌خواه، صدها تن از مزدوران جنایت کار شان را به ولایت پنجشیر فرستادند تا از مردم بی‌گناه این ولایت انتقام خونین بگیرند.

افزون بر این، طالبان هراس‌افگن در هژدهم ثور سال جاری، مشمول یک زن،۸ غیرنظامی را در منطقه‌ی «دره‌ عبدالله‌خیل» ولسوالی دره ولایت پنج‌شیر به شهادت رسانیدند.

ملافقیر، گل‌محمد، هم‌سر گل‌محمد، سمیع‌، جلیل‌احمد، سعدالدین، گل‌زمان، خالد و عبدالرؤوف، از افراد بی‎گناهی‎ بودند که طالبان دهشت‌افگن پس از لشکرکشی به ولایت پنجشیر، آنان را تیرباران کردند.

طالبان هم‌چنان به ادامه‌ی انجام جنایت‌های جنگی و نسل‌کشی شان، یک افسر ارتش حکومت‌ پیشین را به‌نام "جمشید"  به تاریخ ۲۰ ثور سال جاری در روستای «تنخوی» ولسوالی "دره" ولایت پنجشیر شهید کردند.

جنایت‌های جنگی طالبان جنایت‌پیشه تنها  به ولایت‌های پنجشیر و تخار محدود نمانده و در دیگر نقاط افغانستان نیز آنان مرتکب جنایت شده و خون انسان‌های بی‌گناه زیادی را به زمین ریخته‌اند.

این گروه اهریمنی به دنبال راه‌اندازی بازرسی‌های وحشیانه‌ی خانه‌های مردم در روستای «قاسان اندراب»، چهار تن از باشندگان محل را که غیر نظامی بودند، تیر باران کردند.

این رویداد در ۱۹ ثور سال جاری زمانی رخ داد که یک کاروان طالبان، هدف کمین نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی قرار گرفت؛ اما گروه وحشی طالبان، انتقام آن را از مردم ملکی گرفت و چهار تن از غیر نظامیان را پس از بازداشت و شکنجه، گلوله‌باران کردند.

بر بنیاد اطلاعات به‌دست آمده از مردم محل: هنوز هم شمار زیادی از ساکنان این منطقه در اسارت این گروه جانی قرار دارند و تا اکنون از سرنوشت آنان، اطلاع دقیقی در دست نیست.

همین‌گونه طالبان دهشت افگن، به تاریخ ۵ ثور سال جاری، چهار تن از افراد بی‌گناه را در ولایت "ننگرهار" بازداشت، شکنجه و سپس به رگبار بستند.

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده در رسانه‌ها: پنج تن از مسافران هزاره در شاه‌راه سمنگان – بلخ در هفتم ثور سال روان از سوی این گروه هراس‌افگن کشته شدند.

به دنبال افزایش عملیات جبهه‌ی مقاومت ملی بر مواضع طالبان و وارد کردن تلفات سنگین به جنگ‌جویان این گروه، میزان انتقام جویی این گروه خون‌خوار از مردم ملکی افزایش یافته و در نزدیک به دو هفته‌ی پسین، ده‌ها تن از هم‌وطنان بی‌گناه ما توسط این گروه سفاک کشته شده‌اند.

طالبان مستبد، یگانه ابزاری را که برای ادامه‌ی قدرت در اخیتار دارند، تیر و تفنگ و خون و خشونت است که به هیچ بها و بهانه‌‌ای برای تداوم قدرت غیر مشروع و استبدای شان،  از آ‌ن‌ها دست‌بردار نیستند.

اکنون این گروه جنایت‌کار با فراموشی تاریخ و از دست دادن حافظه‌ی تاریخی شان، بار دیگر با شلاق و ستم، مرتکب اشتباه‌های تاریخی گردیده‌اند که مردم افغانستا،ن پاسخ قاطع و دندان شکن برای شان می‌دهند.

مقاومت مردم افغانستان همان‌گونه که جدی و صادقانه برای دفاع از آزادی، استقلال، عزت و شرف مردم افغانستان شکل گرفته‌است، تا پایان ستم‌گری گروه وحشی طالبان و ایجاد یک حکومت مبتنی بر رای و اراد‌ه‌ی مردم که در آن حقوق شهروندی ساکنان این سرزمین، حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی‌ بیان، کثرت‌گرایی و امنیت فکری و معیشتی مردم تضمین شده باشد، ادامه خواهد یافت.

جنایت‌های جنگی، نسل‌کشی، ظلم و ستم و انکار حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان، مانع مبارزات حق‌طلبانه و آزادی‌خواهانه‌ی مردم افغانستان نخواهد شد و روز تا روز سنگرهای دفاع از عزت و ناموس افغانستان ایجاد و پرچم دفاع از شرف و عزت مردم بر افراشته خواهد شد و روزی این ملت، انتقام جنایت جنگی و نسل‌کشی طالبان در دادگاه عادلانه را خواهند گرفت.

© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱

Image
© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱ | جبهه مقاومت ملى افغانستان

 

 

Like what you see?

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...